Kotor

Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Otvoren 8. Međunarodni festival KotorArt i 24. Kotorski festival pozorišta za djecu

02.07.2016.
Otvoren 8. Međunarodni festival KotorArt i 24. Kotorski festival pozorišta za djecu

Tradicionalnom ceremonijom predaje ključeva grada djeci, sinoć je na ljetnjoj pozornici u Kotoru otvoren 8. Međunarodni festival Kotor Art i 24. Kotorski festival pozorišta za djecu. I ove godine, Kotor je postao pozornica za igru, maštu, smijeh i snove.

Predsjednik Opštine Kotor dr Aleksandar Stjepčević rekao je da dječiji festival gradu donosi novu energiju i čini ga ljepšim mjestom za život.
,,Međunarodni festival Kotor Art kao festival od nacionalnog i opštinskog značaja predstavlja jednu od glavnih kulturnih komponenti grada. I ove godine će na reprezentativan način predstaviti kulturnu ponudu našeg grada kako to čini svake godine i Kotor pozicionirati u sam vrh evropske kulturne mape. Kotorski festival pozorišta za djecu zauzima posebno mjesto u životu svih Kotorana, i ovo je festival koji svi rado iščekujemo", kazao je dr Akeksandar Stjepčević, predsjednik Opštine Kotor. On je izrazio zadovoljstvo što će grad pripadati djeci u narednih 12 dana.

Ključeve je preuzela devetogodišnja Stasja Perović, učenica Osnovne škole "Njegoš". Ona je kazala da sa zadovoljstvom prihvata ključ u ime sve djece grada Kotora i da obećava da će ga čuvati, ali ga i teška srca vratiti.

Predstava “Papirni svijet” Mimiriči Teatra iz Ukrajine bila je prva izvedena u glavnom programu 24. Kotorskog festivala pozorišta za djecu. Njen sasatv čine tri glumca u ulogama klovna, Andrey Gonsales, koji se potpisuje i kao autor projekta, Igor Ivashchenko i Rostislav Taraban, su sa mnoštvom papira, koji je služio kao scenografija, rekvizit, kostim, uspjeli da publici prirede nezaboravno iskustvo i posredno je angažuju u svom nastupu, rušeći fiktivni “četvrti zid” pozorišta. Na samom početku predstave, začuo se gromoglasni smijeh, kada se namjesto na pozornici, kroz publiku počeo provlačiti glumac do scene, uz propratno “čišćenje” gledalaca. Interakciju i komunikaciju sa najmlađima trudili su se održati na razne načine u toku cijelog nastupa, pozivajući pojedince da im se pridruže na sceni, dobacivanjem papirnih lopti sa djecom u prvim redovima, itd. Glumci su se koristili pantomimom i mimikom, što je omogućilo da uprkos što dolaze iz drugog jezičkog područja, opšteprihvaćeni gestikularni govor razumiju svi. Šaljive momente realizovali su zvučnim efektima, a atmosferu upotpunili muzikom, i pjesmama, poput “The Show Must Go On”, rock grupe Queen.

Koristeći se igrom svijetla i sjenki, poigravajući se sa odstojanjem i perspektivom, odigrali su nekoliko nadrealnih scena, prikazujući motive iz sna. Predstavu ne prati linearna fabula i razvoj radnje, već sz glumci na razne kreativne načine koristili isključivo vlastito tijelo i papir, referišući na modu, vlast, novac, ljubav, hranu sa dozom kritičkog u humorističnim scenama. Megalomanska upotreba papira ima tendenciju da ukaže na probleme globalnog zagađivanja planete potrošačkog društva, na jedan zabavan način. Cijela pozornica na kraju predstave, pretvorila se u iscjepani papirni svijet, sa uništenom scenografijom, koja je takođe bila sačinjena od papira.