Kotor

Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

OBRAĆANJE VLADIMIRA JOKIĆA NA SVEČANOJ SJEDNICI SKUPŠTINE OPŠTINE KOTOR

21.11.2023.
OBRAĆANJE VLADIMIRA JOKIĆA NA SVEČANOJ SJEDNICI SKUPŠTINE OPŠTINE KOTOR

Poštovani,

Čestitam vam dan Grada, Aranđelvodan i Gospu od zdravlja.

Vanserijska je privilegija govoriti na ovaj dan sa pozicije gradonačelnika dvomilenijumskog Grada. U ovakvim prilikama je prigodno podnijeti izvještaj o urađenom u protekloj godini kao i iznijeti planove za narednu godinu, sumirati utiske i predstaviti uspjehe. Ipak, nećete mi zamjeriti, što ću danas pored ovih prigodnih djelova sa vama podijeliti i ono što nas tišti, kao i moj lični doživljaj Grada i nas u njegovom trajanju.

Sa ove govornice sam prošle godine izvjestio cjelokupnu javnost o potrebi modernizacije i reorganizacije gradske uprave, kao i desetinama miliona eura neiskorištenog kapitalnog budžeta i propuštenih prilika u proteklim decenijama. Krenuli smo u decembru u reorganizaciju uprave i od januara počeli da radimo u novom sistemu. Rezultat takve, tada riskantne odluke, je ostvarenje kapitalnog budžeta u ovoj godini od preko 90%, kao i sistematski pristup tekućem održavanju grada i brizi o njegovoj imovini, kroz izradu posebnih katastara bujičnih kanala, elektro instalacija, imovine i ostalih dokumenata koji predstavljaju nužan preduslov kako bi naš Grad bio stari, ali blistavi gospodin Jadrana.

Godina za nama je donijela brojne investicije i događaje, o čemu smo svi imali prilike da se upoznamo kroz prikazani film. Ipak, napomenuću još neke koje su u toku ili su već realizovane. Izgrađena je nova marina u vrijednosti od preko milion eura, potpisan je ugovor za rekonstrukciju trotoara u Dobroti od ribarnice do studnetskog doma, urađen je idejni projekat novog gradskog stadiona koji čeka svoje finalno odobrenje kod UNESCO, spremili smo dokumentaciju za izgradnju novih 175 stambenih jedinica za zaposlene u prosvjeti, policiji, sudstvu i drugim državnim i lokalnim organima. Nakon mnogo formalnih prepreka spremili smo i parcelu u Radanovićima za zgradnju velikog tržnog centra, koji osim prihoda opštini treba da generiše i nova radna mjesta. U proceduri je i eksproprijacija zemljišta za tri veoma značajna projekta za grad, proširenje groblja Vrbice, izgradnja dvosmjerne ulice Iva Brkanovića, kao i izgradnju vodovodno-kanalizacionog sitema Prčanj-Stoliv, Perast i Risa. Za ovaj poslednji projekat je već izabran i izvođač, te očekujemo da radovi vrijedni 30 miliona eura krenu već naredne godine. Teško bi bilo pobrojati do kraja sve urađeno, ali ću iskoristiti priliku da pobrojim i neke teškoće sa kojima smo se suočili. Projekat izgradnje gradske garaže od gotovo 1000 parking mjesta u Škaljarima je zastao kod Uprave za zštitu kulturnih dobara, te ću iskoristiti ovu priliku da snažno apelujem na Vladu Crne Gore i Ministarstvo kulture da zajednički reorganizujemo sistem zaštite, kako bi otvorili priliku za razvoj Grada ujedno čuvajući našu nemjerljivu kulturnu baštinu i jedinstvenu univerzalnu vrijednost područja Kotora. Ne bježimo takođe od činjenice da smo stvorili sve preduslove za otvaranje pozorišta za djecu i mlade, opredijelili sredstva, prostorije, usvojili elaborat o osnivanju, nakon čega smo se našli u problemu imenovanja direktora pozorišta. Neka ovo danas bude naš poziv ljudima iz svijeta pozorišta da iskažu svoju zainteresovanost da na sebe uzmu taj teret, ali i tu privilegiju, da postave prvo pozoršite za djecu i mlade u Crnoj Gori. Uprkos ovim preprekama, u narednu godinu ulazimo ambicioznije nego ikada. Predlog budžeta koji je na javnoj raspravi je planiran na 44,5 miliona eura, što izgleda nevjerovatno kada se sjetimo da smo prije nekoliko godina govorili o tome da li se smijemo primaći cifri od 20 miliona. Odmah po usvajanju budžeta i plana investicija ćemo raspisati tendere za izgradnju vodovoda kroz sela Lješevići, Vranovići, Pobrđe i Bigova. Takođe, pripremamo svu potrebnu dokumenatciju za postavljanje parkirališta na prostoru stare Dinare, kapacitet od 170 mjesta. Prioritet je svakako nastavak projekta regulacije saobraćaja, pa ćemo do narednog ljeta izvesti i drugu fazu ovog projekta. Naš cilj je da u danu najveće gužve niko ne putuje duže od 30 minuta od ulaska u tunel do Dobrote. Postigli smo dogovor da do ljeta naredne godine konačno donesemo rješenje i decenijskog problema izgradnje sportske hale. Do tog termina imaćemo elaborat koji će nam reći koliko košta da se sala završi, koliko da se sruši, a koliko da se prenamjeni, kao i koju od opcija građevinska struka preporučuje. Odluka o izboru opcije će ležati na nama. Otvorićemo dugogodišnji projekat restauracije gradskih zidina, čiji će konačni cilj biti da za par godina bedemi vrate svoj prvobitni sjaj. Naš glavni cilje je da ovaj Grad baca svijetla daleko!

I tu ću se zadržati da sa vama podijelim u ovoj svečanoj prigodi i dio svojih ličnih doživljaja. Neizmjerno sam ponosan što danas stojim tu, pred Vama, gordeći se ovim rezultatima. Ipak, moja je obaveza da najprije kažem jedno veliko Hvala! Hvala svim mojim saradnicima, svakom pojedinačno, što ste mi učinili izvanrednu čast da se mogu nazvati vašim kolegom i što danas zajednički možemo reći da smo uradili najbolje što smo, znali, mogli i umjeli za naš grad. Privilegija je biti okružen i raditi sa ljudima kojima je Grad na prvom mjestu, iznad svega. Još jednom, hvala vam na tome. Znajući, da je svima ovdje okupljenima na srcu budućnost Kotora, želim da iznesem još dvije teme, od kojih jedna nije do sada zauzimala prostor u našem javnom životu.

Zamislite da smo danas u aprilu 1949. godine i da nam neko kaže da će nas za 30 godina pogoditi razorni zemljotres. Među vama su brojni svjedoci slike i zvuka našeg tadašnjeg jada i znam da bi sa tim slikama tri decenije iskoristili da se pripremimo. Danas, zvone zvona koja najavljuju još veći potres, potres klimatskih promjena. Ne ulazeći u to šta je uzrok tih promjena, moramo govoriti o prognozama, koje su sve samo ne optimistične. Za 50 godina od sada nivo mora će porasti do mjere koja će promjeniti kompletan izgleda Grada i načina života u njemu. Ne smijemo dozvoliti da tu ili bilo koju drugu katastrofu čekamo nepripremljeni, očekujući i vapijući za pomoć. Nemamo pravu da našu djecu ostavimo bez sigurnosti. Zbog toga ćemo u saradnji sa stručnjacima, predložiti skuptšini odluku o formiranju fonda za borbu protiv klimatskih promjena i elementarnih nepogoda, koji će biti punjen obaveznim procentom davanja iz gradskog budžeta svake godine, a koji će se moći koristiti samo i sključivo za ove svrhe. Stvorimo našoj djeci mogućnost da se brane od neshvatljive snage i moći prirode, dajmo im pravo na život.

Na samom kraju, ono najvažnije. Na današnji dan prije 79 godina moćnim jurišom borci Prve bokeške i Druge dalmatinske brigade oslobodili su Kotor od fašizma i prošli pobjedonosnim i slobodonosnim hodom milenijumskim pločnicima. No šta je prethodilo tom trenutku slave, šta je dovelo do lovora pobjede? Dogovor. Dogovor ljudi, ljudi poput nas, sa svojim slabostima, snagama, željama i strahovima. Dogovor da postoji dovoljno jak razlog da se položi život, jedan, jedini, da se ostavi porodica i dom, da se sve žrtvuje zarad slobode. Grad nisu samo pločnici, bedemi i palate. Grad su prije svega njegovi ljudi. Gledajući u vas danas siguran sam da ćemo svi smoći snage, da ćemo svi zajedno umijeti da prevaziđemo naše razlike i naše sujete, da ćemo sve naše pobude i stremljenja uliti u jedan tok, u jednu struju, u jednu bujicu, bujicu dogovora. Dogovora za Grad i njegovo novo jutro. Ubijeđeniji nego ikada u ovaj Grad i nas, njegove ljude, ponoviću stihove koje sam prije šest godina izogovorio ovom prigodom:

„Ja imam nade za ovaj grad
ja imam veliku nadu
ja imam grad
ja imam jutro svakoga jutra
ali jutro moje nade tek dolazi.
Ne jutro nade nego jutro ostvarenja
ne jutro koje dolazi no koje traje vrlo dugo
ne koje dolazi no koje samo sebi menja lik
lik velike nade, dolazak ovog grada
ja imam ovu nadu svakog jutra.“

Srećan dan Grada!